Vzhľad

Veľkosť: výška v dospelosti meraná v kohútiku: pes 56 - 61 cm, suka 51 -56 cm.
Celkový vzhľad: symetrický, vyvážený, statný, vyrovnaného pohybu, láskavý výraz.
Charakteristika: poslušný, inteligentný s prirodzenými pracovnými vlohami, láskavý, priateľský a dôverčivý.

Hlava: primeraná k telu, vyvážená, dobre stavaná široká lebku bez hrubých rysov, dobre sediacu na krku, nos dobre vyvinutý široký a hlboký, pričom dĺžka nosnej časti je približne rovná dĺžke lebečnej časti. Oči tmavo hnedé, dobre posadené do strán tmavé viečka, uši stredné, zavesené približne v rovine očí, silné čeľuste s pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom.
Krk: dostatočne dlhý, suchý a svalnatý bez laloku.
Končatiny: Hrudné končatiny sú rovné s dokonalým kostným podkladom, ramená dobre priliehajú, má dlhé lopatky a rovnako dlhé ramená, čo hrudné končatiny umiestňuje pod telo, lakťové kĺby sú pevné. Panvové aj bedrové končatiny sú silné a svalnaté, dobre utvárané stehná a lýtka, dobre zauhlené kolenné kĺby, členky sú rovné, pri pohľadu zozadu sa nevytáčajú ani dovnútra ani von, zásadne nežiaduci je kravský postoj. Laby sú guľaté, tzv. mačacie.

Trup: vyvážený, dobre zviazaný, hrudník priestorný a hlboký, rebrá dlhé, pružné, chrbát pevný a rovný.
Chvost: dobre nasadený a nesený pozdĺž stehien do výšky členkov bez kadere na špičke.
Pohyb: živý a energický, u všetkých končatín priamy a pravidelný, krok dlhý bez náznakov nepravidelného pohybu hrudných končatín.
Srsť: hladká alebo mierne zvlnená s dobrou podsadou chráni pred nepriaznivým počasím, nepriepustná pre vodu, farba akýkoľvek odtieň zlatej až po krémovú, nie však červená alebo mahagónová, prípustné sú biele chĺpky na predhrudí.

Dĺžka života: 10 až 12 rokov